Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Biyoloji > YUNUSLAR HAKKINDA BİLİNMEYENLER

YUNUSLAR HAKKINDA BİLİNMEYENLER

1- YUNUSLAR UYKU İHTİYACI DUYMAYAN CANLILARDIR. Her canlının uyku ihtiyacı vardır. Uykusuzluğun sonu ölümle bile sonuçlanabilir. Fakat yunuslar beyinlerinin yarısını kapatarak uykusuzluğu yenmişlerdir. Hatta yapılan araştırmalarda 5-6 gün uyku uyumayan yunuslarda refleks, hareketler, kan değerleri hiçbir şekilde etkilenmediği ortaya çıkmıştır.

yunus

 

 

2- YUNUSLARIN SONAR ÖZELLİKLERİ VARDIR. Yunuslar, ses çıkardığında önünde ki nesneye bu ses vurup ona geri döner. Böylece uzağında bile ne olduğunu rahatlıkla anlayabilirler. Bunun yanı sıra yunusların göz yapısı çok farklıdır. Gözler birbirinden bağımsız hareket edebilir ve 300 derecelik açıya sahiptir. Ayrıca retinalarında olan bir katman nedeniye geceleride aynı gündüz gibi görürler.

large

 

 

3- YUNUSLARIN DERİLERİ, 2 SAATTE BİR KENDİNİ YENİLER. Bu sayede derileri pürüzsüz ve hidrodinamik olur. Ayrıca aldıkları yaralar kısa sürede iyileşebilir ve kopan parçalarda yeniden oluşabilir.

451290

 

 

4- AMERİKAN DONANMASINDA YUNUSLAR BULUNMAKTADIR. Yunuslar Vietnam Savaşı’ndan beri büyük hizmet verdikleri Amerikan Donanması’nda çalışıyor. Amerikan Donanması şu anda yüz kadar yunus ve otuz kadar diğer deniz memelilerinden çalıştırıyor.

Funny-Dolphin-73

 

 

5- DİŞLERİNİ YEMEK YEMEK İÇİN KULLANMAZLAR. Yunusların diğer tüm memelilerden daha fazla, 260’a kadar dişleri olabilir. Buna rağmen balıkları bütün olarak yutarlar. Dişler sadece avı kavramaya yarar.

iPcInasdWKj3

 

 

6- YUNUSLAR HİÇ BİR ŞEY İÇMEZLER. Suyu yiyece7klerinden (genellikle balık ve kalamar) ve su açığa çıkaran vücut yağlarını yakarak elde ederler.

images (1)

 

 

7- YUNUSLAR 60 KELİMEYE KADAR ANLAMA KAPASİTESİNE SAHİPTİR. 60 kelimede yaklaşık 2000 kadar  cümle yapmaktadır. Bu da yunusların bilinçli olduklarını göstermektedir.

images

 

 

8-  YUNUSLAR GÜLÜMSERLER. Hiçbir zaman gülümsemeleri suratlarından eksik olmaz. İnsanlar yunuslar ile geçirdikleri vakitlerde çok rahatlar. Bilimadamları tarafından kanıtlanan bu olgu, iki canlının birbirleri arasındaki elektrik alışverişinin bir hayli yüksek olduğunu göstermiştir.

dolphin-o

 

 

9- YUNUSLARIN 40 FARKLI TÜRÜ VARDIR. Çoğu denizlerde, bazıları tatlı su göllerinde ve nehirlerde yaşarlar. 60 milyon yıl önce yunusların atalarının karada yaşadıkları söylenmektedir.. Bu evrimleşmeleri 20 milyon yıl sürmüştür.

whale-featured1

 

 

10- YUNUSLAR YAS TUTUP, İNTİHAR EDEBİLER. Yaralanmış yada yavrusunu kaybetmiş bi yunusun aynı insanlar gibi inlediği gözlemlenmiştir.

download

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook3Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top