Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > YAZ BİTMEDEN GİDİLEBİLECEK TATİL YERLERİ

YAZ BİTMEDEN GİDİLEBİLECEK TATİL YERLERİ

Ağustosun ortasına geldiğimiz bu günlerde hala tatile çıkamamış olanlar için gidebilecekleri yerleri araştırdık. İşte birbirinden güzel tatil beldelerimiz…

1- BODRUM – Ülkemizin en önemli turizim beldelerinden biri olan Bodrum, hem eğlencenin hemde denizin tadını çıkabilceğiniz tatil yerlerinden biri.  Beyaz evlerin, pembe begonvillerle uyumunu gördükçe Bodruma bir kere daha aşık olacaksınız. Eğlenmenin yanısıra kültürel geziler yapmak istiyorum diyorsanız mutlaka Bodrum Kalesini ve Halikarnas Mozolesini ziyaret etmelisiniz. Doksandokuz tane birbirinden güzel koy bulunan Bodrum’a gelidiyseniz kesinlikle bir gününüzü tekne turuna ayırmalısınız. Araba yolculuğu ile Bodruma geldiyseniz, tüm yarımadayı gezmenizi tavsiye ederim. Her yeri bir başka güzel Bodrumun. Arabasızsanız, şehir merkezinden her yere kalkan dolmuşlar mevcut.

Bodrum Kalesi

bodrum-kalesi-ve-cevresi

 

Gümüşlük- Bodrum da en güzel gün batımı Gümüşlükte izlenir

zemda-gc3bcn-batc4b1mc4b1

 

Cennet Koyu

page_bodrum39daki-sit-alani-cennet-koyu39na-bakanlik-onayiyla-villa-yapiliyor_027138440

 

 

2- DATÇA- Doğal Koruma Bölgesi ilan edilen Datça daha çok kafa dinlemek ve doğayla iç içe bir tatil geçirmek istiyorsanız tam size göre. Oksijen bakımından Türkiye’nin en zengin yeri olan Datça, Dünyada ise ikinci sıradadır. Datça’nın birçok mavi bayraklı plajı bulunmaktadır, bunlar Aktur Tatil Sitesi Plajı, Aktur Kamping Plajı, Karaincir Plajı, Hastanealtı Plajı, Periliköşk Plajı, Billurkent Plajı olarak sıralanabilir. Datça da; trekking, sörf, yelken gibi doğa ve su sporlarının yapılabileceği ideal ortamlar bulunmaktadır. Bademiyle meşhur Datçaya gidipte badem yemeden dönmek olmaz. Mutlaka yemelisiniz.

Şehir Merkezi

IMG_2408_resize

Palamutbükü

1347700392_Palamutbükü

Ovabükü

activate_02

 

 

 

3- KAŞ- Dalgıç ve yamaç paraşütü turizimi bakımında ülkemizinde önde gelen beldelerinden olan Kaş, son yıllarda turizim bakımından büyük gelişme göstermektedir. İlçe de dalgıç turizmin yanı sıra trekking, dağcılık, rafting gibi doğa sporları da gelişmektedir. Kaşa gidiyorsanız, Kaş etrafında bulunan 6 mağrayı ziyeret etmelisiniz. En ünlüleri; Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarasıdır. Ayrıca ilçede de Komba, Nisa, Kandyba ve Phellos antik kentleri bulunmaktadır.

Kalkan Beldesi

kalkans-pebbly-beach-is-popular-with-sunbathers-a-354

 

Mavi Mağara

www.harikasozler.net_-_Mavi_magara

 

Kekova, Batık Şehir

filename-p1020844-jpg

 

 

4- FOÇA- Birçok tarihi ve turistik gezi yerlerine sahip olan Foça, sayıları giderek azalan akdeniz fokunun yaşam alanlarından biridir. İzmir’in doğal kalmış ilçelerinden biri olan Foça, taş evleriyle ünlenmiştir. Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılır. Eski dokusu korunmuş olan ve insanı büyüleyeni Eski Foçadır. Eski Foça’dan Yeni Foça’ ya doğru giderken göreceğiniz Mersinaki koyları en güzel plajlarıdır. Foça; eski değirmenleri, denize dimdik inen yarları ve kıyısındaki kumsalları, küçük ve sevimli pansiyonları ve balıkçı lokantalarıyla mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Eski Foça

6810-eskitufek-izmir-eski-foca-sahilleri-8010-950px

Yeni Foça

24072011338

Mersinaki Plajı

2674951634_899c10d2f6_z

 

5- ALAÇATI- Eğlence ve deniz turziminin iç içe olduğu Çeşme’nin Alaçatı beldesi dünyanın rüzgar sörfüne en elverişli sahillerine sahiptir. Bunun yanı sıra tarihi taş evleriylede ünlenmiştir. Alaçatı’nin kavunu ve sakız reçeli oldukça meşhur. Çark ve Piyale koylarında, rüzargarın şekillendirdiği kayalar üzerinden denize girebilirsiniz. Restore edilmiş taş evleri butik otellere çevrilmiştir. Birbirinden sevimli kafeler ve ege mezelerini yiyebileceğiniz restorantlar mevcuttur.

Değirmenler

degirmen

Alaçatı Sokaklar

1

 

6- OLİMPOS-  Kalıcak yerim sorun değil çadırda da kalırım diyorsanız, doğa ile iç içe olan Olimpos tam size göre. Caretta carettaların yavrulama alanı olduğu için sit alanı olarak korunmaktadır. Kamp yerlerinin yanı sıra ağaç evler yada bungalovlarda da konaklamak mümkün. Adrasan ve çevre koylarına tekne turu ile gidebilirsiniz. Doğası bozulmamış bir antik kent görmek istiyorsanız mutlaka Olympos Antik Kentini görmelisiniz. Ortasından geçen Akçay ile ikiye bölünen Olympos Antik Kentini öbür antik kentleden doğası nedeniyle ayırmaktadır.

Adrasan

7192d4ed_AT_204_EK_001_099-55

Olympos Antik Kenti

Olym_2

Caretta Carettalar

42598

 

7- ÖLÜDENİZ- Fethiye’nin bir beldesi olan Ölüdeniz dünyanın en güzel kumsallarından biri olarak seçilmiştir. Ölüdenzi ismi, en fırtınalı günde bile göl kadar durgun olduğu için konmuştur. Ölüdeniz’e gitmişken Kelebekler vadisine uğramamak çok yanlış olur. Birinci dereceden sit alanı ilan edilen Kelebekler vadisi ismini içinde bulundurduğu binbir çeşit kelebekten almaktadır. Kelebekler Vadisine denizden de karadan da ulaşım sağlanmaktadır. Diğer görülmesi gereken yerlerden biri ise Roma ve Bizan dönemine ait yapıların bulunduğu Gemiler Adasıdır. Su altı dalışı ve yamaç paraşütü Ölüdenizde yapılabilecek aktivitelerdendir.

Kelebekler Vadisi

127014061

Gemiler Adası

Gemiler Adasi - St. Nicholas Adasi_003

Ölüdeniz ve Paraşüt

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

8- AYVALIK Balıkesir ilimizin güzel bir ilçesi olan Ayvalık yaz turizimi açısından popülerdir. Bunun yanı sıra bölgede bulunan rum evleri ve yapılarana dayanan bir kültür turizimide mevcuttur. Sarımsaklı Plajı ve Alibey/Cunda Adası bölgede ki turistik açıdan popüler yerlerdir. İlçenin 8km güneyinde bulunan şeytanın ayak izinin olduğu idda edilen, Şeytan Sofrası ve manzarası görülmeye değer.

Sarımsaklı Plajı

800px-Sarimsakli_beach

 

Şeytan Sofrası

dsc02857bk61

Alibey/Cunda Adası

cun

 

 

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook4Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top