Buradasınız
Ana Sayfa > Eğlence > Unutulmayan Çizgi Filmler

Unutulmayan Çizgi Filmler

GARFİELD

Jim Davis tarafından yaratılan bir karikatür karesi olan Garfield 1982 yılından itibaren televizyondan çizgi film olarak gösterime girmiştir. Yazar Garfield karakterini büyük babasından esinlenerek yaratmıştır. Garfield pazartesi günlerinden nefret eden tek yaptığı yemek, içmek ve uyumak olan bir kedidir. En sevdiği yemek ise lazanyadır. Garfield’ın daha sonra sinema filmi ve bilgisayar oyunlarıda üretilmiştir.

garfield-chillin

 

 

NİNJA KAPLUMBAĞALAR

Kevin Eastman ve Peter Laird tarafından yaratılan Ninja Kaplumbağlar 1984 çıkmıştır. Dövüş sanatlarına hakim 4 tane mutant kaplumbağa Rafael, Donatello, Leonardo, Michelangelo ve ustaları mutant fare “Usta Splinter” ile birlikte kötülerin karşısında verdikleri savaşı konu edinir. Ninja Kaplumbağlar pizzaya son derece düşkünlerdir.

ninja-kaplumbagalar_b

 

KAPTAN TSUBASA 

1981‘de Yoichi Takahashi tarafından yaratılmış bir manga serisidir. Çok sevildiği için animesi yapılmıştır. Çizgi film, Japon genç futbol takımının yıldız oyuncusu Tsubasa Oozora’nın yaşadıklarını anlatmaktadır.

captain-tsubasa

 

ŞİRİNLER

 Belçikalı çizer Pierre Culliford‘un oluşturduğu çizgi roman ve animasyon dizisidir. 1981 yılında televizyonda çizgi film olarak gösterime giren Şirinler büyük ilgi gördü daha sonraki yıllarda ise filmleri yapıldı. Çizgi filmde mantar evlerde yaşayan mavi renkteki yaratıkların Gargamel adlı büyücü ile olan mücadelerini anlatmaktadır.

sirinler

 

TOM VE JERRY

William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış kısa filmler serisidir. İlk Tom ve Jerry animasyonu 1940 yılında yapılmıştır. Ev kedisi Tom ile onunla aynı mekanı paylaşan ev faresi Jerry arasında geçen şiddetli ve komik mücadeleleri anlatanmaktadır. Tom ne kadar istesede Jerry’i hiçbir zaman yakalayamaz.

b-314269-Tom_ve_Jerry

 

 SEVİMLİ HAYALET CASPER

Harvey Entertainment adlı şirketin yaptığı çizgi filmin Türkiyede ki  ilk gösterimi 1980 yılında yapılmıştır. Çizgi filmlde konu genellikle benzerdir. Casper’ın bir hayalet olmasından dolayı, etrafındaki bütün canlılar ondan korkmakta bu da Casper’ı çok üzmektedir. Bundan dolayı da hiç arkadaş edinememektedir. Diğer hayaletlerin aksine dost canlısı olan Casper, sürekli kötülük peşinde olan amcalarını durdurmaya çalışır

download

 

HEIDI

 Johanna Spyri tarafında yazılan kitap daha sonra çizgi filme uyarlanmıştır. Çizgi filmde Alpler’de dedesiyle yaşayan Heidi’nin Peter ile olan arkadaşlıkları ve şehirde yaşadığında tanıştığı Clara’nın hayatını nasıl değiştirdiğini anlatılmaktadır. 

heidi

 

SCOOBY DOO

 HannaBarbera tarafından yazılmış 1969-1986 yılları arasında televizyonda yayımlanmış çizgi dizidir. 4 arkadaş, 1 köpeğin maceralarını konu almaktadır.Scooby doo, Shaggy ve diğer gençlerin her bölümde hayaletli muhitlerin sırlarını çözmelerini anlatırdı. Bölüm boyu hayaletten kaçar, bölümün sonunda da maskesini çıkartırlar.

scooby

 

JETGİLLER

JetgillerHanna-Barbera yapım şirketi tarafından üretilen prime-time’da yayınlanan bir çizgi dizidir. İlk olarak 1962’den 1963 yılına kadar pazar günleri ABC Kanalı’nda yayınlanmıştır. Jetgilller de çağdaş Amerikan kültürünün ve yaşam stilinin başka bir zamana uyarlanmış bir aile sitcom’udur. Jetgiller; robotların, uzaylıların, hologramların ve enteresan buluşların olduğu bir gelecek zaman ütopyasında yaşamaktadır.

jetgiller_444202

 

TAŞ DEVRİ

Yapımcısı Hanna-Barbera Productions‘dır. 1950 yıllarında yayına başladı. Fred Çakmaktaş, Barney Moloztaş ve ailelerinin taş devrinde geçen hayatları anlatılan bir sitkomdur.

tas-devri_424563

 

RED KİT

Belçikalı karikatürist Morris tarafından çizilen çizgi romandır. Daha sonra çizgi filme uyarlanmıştır. Gölgesinden hızlı silah çeken yalnız kovboy “Red Kit” sadık beyaz atı Düldül ve sevimli köpeği Rin Tin Tin  ile beraber suçluların ve adaletsizliğin amansız düşmanıdır. Suçluları temsil eden Dalton kardeşler;Joe, William, Jack ve Averel birçok macerada yer alırlar.

Red-Kit-

 

TEMEL REİS

Elzie Crisler Segar‘ın oluşturduğu dünyaca ünlü, ıspanak yiyerek güçlenen çizgi roman karakteridir. İlk yıllarda Temel Reis çizgi filmi, siyah-beyaz olarak çıkmıştır. Sonra da her ülkede renkli olarak sunulmuştur. Sevgilisinin adı Safinaz baş düşmanı ise Kabasakaldır. Düşmanlarını yenmek için bir konserve ıspanak yemesi yeterlidir.

popeye3

 

BUGS BUNNY

lk olarak 1938 yılında Ben Hardaway tarafından yaratılmıştır. Çizgi dizinin ilk adı Happy Rabbit (Mutlu Tavşan)’dı. 1940 yılına gelindiğinde isim Bugs Bunny olarak değiştirildi. Bugs Bunny seimli bir okadarda zeki bir tavşan olması ile tüm çocukların hatta büyüklerin bile izlediği eğlenceli bir çizgi filmdir. 

download (1)

 

 

 

 

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook8Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top