Buradasınız
Ana Sayfa > Kültür > Eğitim > Sap Sisteminin En Çok Kullanılan 10 Modülü

Sap Sisteminin En Çok Kullanılan 10 Modülü

 

SAP(Systeme, Anwendung und Produkte veya  System, Application and Product) Almanya merkezli bir yazılım şirketidir. Dünya çapında da en büyük ERP(Enterprise Resource Planning) sistemi olarak biliniyor ve piyasanın tekeli durumuna gelmiş bulunmakta. Basit bir şekilde SAP sistemini tanımlamak istersek “Bir şirketin barındırdığı herhangi bir bölümün yada o şirkete ait herhangi bir sürecin bilgisayar ortamında ve birbirine entegrelenmiş hali.”  diyebiliriz. Bir şirketin barındırdığı birden fazla bölüm olduğu gibi SAP sistemininde barındırdığı birçok bölüm var ve bunların her birine modül ismi verilmiş. Her bir bölümün yada sürecin işini yapması için bir modül yapılmış. Bu yazımda sizlere SAP sisteminin sadece belli başlı 10 tane modülünden bahsedeceğim. Bunlar;

 

1)ABAP(Advanced Business Application Programming)

ABAP, SAP yazılım şirketi tarafından geliştirilmiş, Java ve C# gibi dillerinde içinde bulunduğu yüksek seviye bir nesne tabanlı programlama dilidir. ABAP’ın temel amacı ise SAP üzerinde müşteri isteklerine uygun uyarlamaları gerçekleştirmektir.

2)BC(Basis)

SAP sisteminin düzgün bir şekilde kurulup aynı zamanda da düzgün bir şekilde işleyişinin devam etmesini sağlayan modüldür.

3)PP(Production Planning)

Üretim planlama modülüdür. Üretim hatları veya istasyonlarının tanımlanması, üretim süreleri, kapasiteler, bekleme süreleri gibi bilgilerin tutulduğu modüldür. Üretim planlama raporları, üretim hat yoğunlukları, çizelgeleme gibi işlemler bu modülde yapılmaktadır.

4)MM(Materials Management)

Malzeme yönetim modülüdür. Malzemelerin sistemde açılması,  malzemelerle ilgili planlama verileri (tedarik süresi, paket boyu, bozulma süresi vb), ürün ağaçları bu modülde bulunmaktadır.

5)SD(Sales and Distribution)

Satış dağıtım modülüdür. Şirketin yaptığı satış aktiviteleri, müşteri bilgileri, satış siparişleri ile ilgili bilgilerin tutulduğu ve yönetildiği modüldür.

6)FI(Financial Accounting)

Muhasebe ve finans modülüdür. Her türlü , fatura, banka, ödeme ve benzeri bilgilerin tutulduğu ve ilgili işlemlerin yapıldığı modüldür.

7)CO(Controlling)

Maliyet muhasebesi modülüdür. Şirketin karlılık analizlerini çıkararak hangi bölümlerin daha karlı hangi bölümlerin daha maliyetli olduğunun tespiti bu modülde yapılır. Bu yüzden en önemli modüllerden biridir.

8)PS(Project System)

Proje yönetim modülüdür. Projenin sistemi, bütçelemesi, yürütülmesi, yönetimi, maliyeti ve benzeri birçok yönetim işlemleri bu modülde gerçekleştirilir.

9)HR(Human Resources)

İnsan kaynakları modülüdür. Çalışan personel ile ilgili işlemler bu modülde gerçekleştirilir.

10)PM(Plant Maintenance)

Bakım ve onarım modülüdür. Yazılan programın gerekli bakımları ve onarımları bu modüle aittir.

 

Detaylı bilgi almak için birkaç link…

http://sapoverview.blogspot.com.tr/2012/10/sap-modules-overview.html

http://www.gotothings.com/sapgeneral/sap-module-list.htm

http://www.saponlinetutorials.com/about-sap-modules-sap-modules-list-overview/

http://www.connexin.net/sap-modules.html

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook7Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top