Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > OYUN DÜNYASINDA ÇIĞIR AÇAN 3 STRATEJİ OYUNU

OYUN DÜNYASINDA ÇIĞIR AÇAN 3 STRATEJİ OYUNU

Strateji oyunları oyun dünyasının ufak bir kısmını oluşturur.Bu düşünceye katılmayan olabilir ama binlerce fps binlerce macera ve araba yarışı oyununa karşı strateji oyunları hak ettikleri grafiklerde ve hak ettikleri sayıda üretilmiyor.Geçmişte oynadığınız veya bildiğiniz strateji oyunlarını sorsam on adedi geçmez (üstüne düşmediyseniz) ama diğerlerini oyunları sormuyorum bile.

Ben ise oynadığım ve araştırdığım kadarıyla en iyi 3 tanesini yazacağım.
Tabi ki bunların dışında bir çok oyun var herkesi memnun edemeyiz.
Strateji oyunu deyince akla satrançta geleceğinden bunu gerçek zamanlı olarak kısıtladım.Sıra tabanlı strateji oyunlarına da yeri geldiğinde değiniriz.

1.DUNE 2000 (Atası olan Dune II yi araştırabilirsiniz. )

Çocukluk hayatımın satrançtan sonra vazgeçilmez tek oyunudur.Belkide o yüzden ilk sıraya ekledim bilinmez ama gerçekten bu türün hakkını veren ilk oyun olduğunu düşünüyorum.Command & Conquer in bütün oyunlarının da atası olduğunu ileri sürüyorum.Zira Red Alert tarzı bir oyundan zevk aldıysanız Dune 2000 den kaç sene eski olsa da zevk alacaksınızdır.Oyunu bu kadar zevkli kılan da çok büyük bir seri kitap olmasıdır.Dune aynı zamanda inanılmaz güzel bir romandır.Filmi bende beklenilen etkiyi bırakmadı.

Bu oyunu ilk sıraya koyarak tüm Red Alert serisini ve Generals(son oyunları hariç) serisini saf dışı bıraktım.

Dune en son oyunu Emperor Battle ise bende büyük bir hüzün yarattı.
dune2000emperror

dune

2.Age of Empires serisi

Ne yalan söyleyelim Age of Empires 3 ikinci oyunundan çok daha üstün grafiklere sahipse de zevkli değil be kardeşim.Age of Empire 2 oynarken aldığımız zevk gitmiş yerine güllelerin grafikleri gelmiş. Vazgeçilmez bir strateji olan bu oyun serisi internet cafelerin para kazanma aracıydı bir aralar.
Mitolojiyi seven ve ayrıntılı araştıran biri olarak Microsoft’un bana yaptığı Age of Mythology yi de unutucak değilim. SAĞOL MİCROSOFT GAME STUDİOS BÜYÜKSÜN.

256px-Age_of_Mythology_Liner256px-The_Conquerors

 

 

Age-of-Empires-I

 

3.Rise of Nations

Bu da listemizin son oyunu.Hayal kırıklığı olmasın buradan Starcraft’a,Warhammer’a,Battle For Middle Earth’a,Warcraft 3 e selamlarımızı iletiyoruz.
Rise of Nation neden listenizde dediğinizi duyar gibiyim.Çünkü sıkılmazsınız,zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız,taş devrindeyken nükleer bomba atacak duruma gelmek sizin elinizdedirÇünkü hem sıra tabanlı hem gerçek zamanlıdır.Büyük İskender le takılır gezer fizik birikiminizi arttırıp bomba üretirsiniz.Nereye saldıracağınızı siz seçer sonuçlarına da o boyutta katlanırsınız.Kendinizi bir padişah bir kral ve ya bir diktatör gibi hissedebilirsiniz.
Grafikleri ise o zamanların çok çok ötesinde bir durumdadır.Şu an oynansa aynı zevk alınır.

rise_of_nations

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook4Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top