Buradasınız
Ana Sayfa > Müzik > Mozart’ın Dinlenmesi Gereken 5 Büyük Bestesi

Mozart’ın Dinlenmesi Gereken 5 Büyük Bestesi

Wolfgang Amadeus Mozart 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. Bu büyük bestekarın her eseri ayrı güzelliktedir. Ve bizde bu güzellikler arasından, çok zor seçim yaparak, dinlenilmesi genel kültüre çok büyük katkı sağlayacak 5 sanat eserini sizlerle paylaşıyoruz. En iyi operalarının listesi için tıklayınız. İyi dinlemeler…

Eser 1 ; Requiem Re-Minör (KV 626)  

Mozart’ın 1791 yılında yazdığı ve bitiremeden öldüğü eserdir. Mozart eseri tamamlayamadan ölmüştür. Requiem’in sadece 2/3’lik bölümünün Mozart’a ait olmasına rağmen bu eser Mozart’ın en iyi eseri olarak kabul edilir. 

Eser 2; Rondo alla Turca  

Türklerin Avrupa’da hayranlık uyandırdığı o yıllarda, Mehter Marşı’ndaki ritimden esinlenen Mozart, 1783 yılında 11 numaralı la majör piyano sonatı’nın (K. 311) 3’üncü bölümünde “Ronda alla Turca” (Türk Marşı)’nı besteler. Bu beste halen, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm özel davetlerinin yanı sıra, ülke tanıtımında kullanılmaktadır. 

Eser 3; Do-Majör Senfoni No.41 (K:551)

Mozart tarafından 10 Ağustos 1788 tarihinde bestelenen sanatçının son ve aynı zamanda en uzun senfonisidir. Takma adı Jüpiter Senfonisidir. Bu isim Mozart tarafından değil, piyano için bir düzenleme yapan emprezaryo Johann Peter Salomon tarafından verilmiştir.

Eser 4;  40.Senfoni

Eser 5; Le nozze di Figaro  

Figaro’nun Düğünü asıl İtalyanca ismiyle Le nozze di Figaro, ossia la folle giornata (çeviri: Figaro’nun Düğünü veya Delilik Günü) K. 492 katalog sayılı bir opera buffa (komik opera)’dir. 1786’de Wolfgang Amadeus Mozart tarafindan bestelenmiş; liberettosu Lorenzo Da Ponte tarafından hazırlanmıştır ve bir sahne piyesi olan 1784 de Pierre Beaumarchais tarafından Fransızca olarak yazılmış olan La folle journee ou le Mariage de Figaro (Bir Delilik Günü veya Figaro’nun Düğünü) eserden adapte edilmiştir.

 

Mozart’ın Dinlenmesi Gereken 5 Operası

Ludwig van Beethoven listesi için tıklayınız.

Antonio Vivaldi listesi için tıklayınız.

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook14Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top