Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > MİKRODALGAYA METAL KOYARSAK NE OLUR ?

MİKRODALGAYA METAL KOYARSAK NE OLUR ?

Dolaptan çıkardığımız mis gibi yemeğimizi bir hevesle mikrodalgaya koyarız.Amacımız 30 saniyede yemeğimizi ısıtıp bir an önce yemek.
Arkamızı döneriz ve saniyeler geçmez bir yerden çıt çıt sesler geliyor.Paniğe kapılıp sağa sola bakarız. Ve mikrodalgadan çıkan mavi şimşekler görürüz.Bir heyecanla kapatıp , kapağını açtığımızda sorunu anlarız.Tabağa çatalımızı koymuşuz.
Evet benim başıma geldi.Peki bu hangi sebeple oluyor hiç düşündünüz mü ? Huffingtonpost bunu bizim için açıklamış bize de anlatıp paylaşmak düşer.
Mikrodalga frekansları genel olarak 300-300.000 MHz frekans aralığını kapsar.Ve elektromanyetik bir dalgadır.Bu dalga koyduğunuz gıdada ki yağ ve su moleküllerini titreştirerek ısınmasına sebep olur.Tıpkı ısınmak için hareket etmemiz gibi.(Sağlık için kesinlikle zararlı değildir.)
Metallerin de atomik yapısından dolayı en kolay elektron kopan maddelerdir.Aynı zamanda sivri uçlu cisimler ile keskin kısımlı metallerde diğerlerine göre daha fazla elektron verme eğilimindedirler.(Ayrıntıya girmedim.)
Üç dakikalık videoyu izlediğinizde kaşık ile çatalın farkını da göreceksiniz.

 

Kaynaklar
http://www.huffingtonpost.com/2014/08/04/metal-in-the-microwave-video_n_5642108.html

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook1Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top