Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > Frederic Chopin ve Dinlenmesi Gereken Eserleri

Frederic Chopin ve Dinlenmesi Gereken Eserleri

FrédéricChopin
Frederic François Chopin

     Frederic François Chopin (1810-1849) çoğu klasik müzik dehası gibi genç yaşta hayata gözlerini yummuştur. Chopin gibi klasik müzik dehalarının erken yaşta ölmeleri benim gibi klasik müzik severleri hep üzmüştür. Yaşasalardı daha nasıl eserler yazarlardı kim bilir.

Chopin enstruman olarak, özellikle piyano için ciddi besteler yapmıştır. Chopin’i piyano eserleri bakımından hep birinci sıraya koymuşumdur. (Liste yapmam gerekseydi Mozart, Schumann, Schubert, Beethoven, Eric Satie …. diye devam ederdim.)

 

 

 

Chopin’i özetlememi söyleseler  “Romantik bir dahidir.” diye özetlerim.
Üstümde çok farklı etkileri bulunan Polonyalı (babası Fransız, annesi Polonyalı) sanatçının dinlenmesi gerektiğini düşündüğüm eserleri sizle paylaşacağım.

“Şapkalarınızı çıkarın baylar, bir dahi geliyor. Şair olmak için kocaman ciltler doldurmak gerekmez; bir iki şiirle bu unvana layık olabilirsin. Chopin de böyle şiirler yazmıştır”.  Robert Schumann

Chopin diyince aklıma çok büyük bir arşiv geliyor özellikle Nocturnes, Preludes, Etude, Waltz, Polonaises, Mazurkas, Fantaisie Impromptu bunlardan bazıları ve her biri kendi içinde bir arşiv o sebeple ilk dinleyişte etkisinde kalacağınıza inandıklarımı paylaşacağım.  İyi dinlemeler.

Spotify’da Oluşturduğum Maddemadde Chopin Listesi İçin Tıklayınız.


Youtube’dan dinlemek isteyenler için özellikle tavsiye edeceğim parça listesi:

Nocturne op.9 No.1
Nocturne op.9 No.2
Waltz No.7
Fantasie Impromptu
Polonaise No. 6
Prelude No. 15 ….
Bu anahtar kelimeler ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook0Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top