Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Biyoloji > DÜZENLİ KOŞMAK İÇİN 10 NEDEN

DÜZENLİ KOŞMAK İÇİN 10 NEDEN

Koşmanın faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Düzenli koşmak formda kalmanızın yanı sıra bağışıklık sisteminizin güçlendirmekten, kanserden korunmaya kadar sağlığınıza daha birçok fayda katıyor.

 

1-Yapılan araştırmalara göre; koşu sporu yapan yetişkinlerin erken ölme, kanser gibi sağlık problemlerinin hiç koşmayanlara oranla yarı yarıya az olduğunu kanıtlanmıştır.

young couple running

 

2-Koşu sporu, dikkat ve konsantrasyonu artırıyor aynı zamanda zihin açıyor.

website

 

3-Koşmak, vücudun tüm iskelet sistemini harekete geçirmektedir. Düzenli ve tempolu koşanlar, kemiklerin kalitesini korurlar her adımda vücudun kilo vermesini sağlıyor.

running

 

4-Koşmak, normal bir hızda koşan bir kişi, bisiklete binmek, yüzmek veya egzersizden daha fazla kalori yakılmasına sebep oluyor.

 

images (3)

5-Koşmak kalbi büyütür ve kuvvetlendirir. Bu zindelik pompasını zorlamazsanız, normal olarak gündüzleri 100 bin kere atar.

Running (1)

 

6-Koşmak kandaki şeker oranını düşürür. Ensülin şekeri kaslara gönderen, yağların da kalçalarda toplanmasına neden olan hormondur.

images

 

7-Düzenli koşan insanların koşmayanlara göre daha az uyku bozukluğu çektiklerini gösteriyor. Bu nedenle uyku sorunu olanlar haplardan önce, hafif koşuyu denemelidir.

images (2)

 

8- Koşmak metabolizmayı hızlandırmaktadır. Sadece koşarken değil, koştuktan sonra da hızlı bir şekilde kalori yakmaya devam edersiniz. Bunun nedeni, koşarken tükettiğiniz bol miktardaki oksijenin vücudun kalori yakma kapasitesini artırması.

images (1)

 

9-Düzenli koşmak stresi azaltır ve vücutta stresin oluşturduğu zararlı etkilerin azalmasına neden olur.

468_2

 

10- Koşu esnasında vücut endorfin sağlayarak kişiyi mental olarak rahatlatmaktadır.

10-running-misconceptions596745121-mar-23-2012-600x408

 

 

 

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook0Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top