Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > DÜNYA’NIN EN GÖRKEMLİ 5 ŞELALESİ

DÜNYA’NIN EN GÖRKEMLİ 5 ŞELALESİ

Şelale akarsu yatağının, dike yakın bir biçimde âniden düştüğü, suların yüksekten dökülerek aktığı kısmıdır. Binlerce ton su kapasitesine sahip oldukları gibi büyüleyici manzaralara sahipler. Listemize alamadığımız yüzlerce şelale daha var fakat görülmesi gereken en görkemlilerinden 5 tanesini sizin için düzenledik.

5) Mavi Nil Şelalesi

mavinil

Etiyopya’nın kuzeyinde yer alan Mavi Nil Şelalesi devlet yönetimi tarafından, bir kısmı baraj olarak yapılandırılmış olsa da, ülkenin turist çeken önemli noktaları arasında yer almaktadır.

4) Angel Şelalesi

angel

Venezuela’nın balta girmemiş ormanlarında yer alan Angel Şelalesi dünyanın en yüksek şelalesidir. Yaklaşık 980 metre yüksekliğe sahiptir. Sık orman nedeniyle ulaşım sadece havadan sağlanabilmektedir.

3) Niagara Şelalesi

niagara

Amerika’da New York ile Ontario kentleri arasında yer alan Niagara Şelalesi dünyanın en ünlü şelalesidir. Bu özelliği nedeniyle her yıl milyonlarca turistin ilgisini çekmeyi başarıyor.

2) Victoria Şelalesi

victoria

Zimbabwe ile Zambiya arasında yer alan bu doğa harikasının genişliği 1.7 km ve yüksekliği yaklaşık 108 metredir.

1) Iguazu Şelalesi

iguazu

Brezilya ile Arjantin arasında yer alan dünyanın en güzel ve en büyük şelalesi olan Iguazu Şelalesi, toplamda 275 adet irili ufaklı şelalenin birleşmesiyle oluşmaktadır. Bu devasa şelalenin en büyüleyici noktası ise, U şeklinde bir yapıya sahip olan “Şeytan Boğazı” ismindeki kısmıdır.

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook1Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top