Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Bir Bilim İnsanında Olması Gereken 5 Özellik

Bir Bilim İnsanında Olması Gereken 5 Özellik

1.Sabırlı ve Kararlı Olması
Yolun sonunda ışık var, ne kadar uzun ve meşakatli de olsa sabırlı olmak zorundadır bilim insanı. Eğer bir kere vazgeçerse amacından, sabrından bir gün ödün verirse amacına ulaşamaz. Kimi zaman boş seneler geçirebiliriz ama sonunda sabrımızı ve kendimize güvenimizi tekrar kazanıp işimizin başına geçmek zorundayızdır.

2.Şüpheci Olması
Şüphecilik bir bilim insanının en önemli özelliğidir. Şüpheci olmayan bir insan bilimle uğraşamaz. Bütün bilimsel devrimler ve ilerlemeler hep bir şüphenin ve yanlışlamanın sonucunda oluşur. İnanın bir gün pembe kuğuda görebilirsiniz.

3.Meraklı ve Araştırmacı Olması
Çevresinde olup bitenleri sürekli sorgulayan ve soru soran insandır bilim insanı. Çocuktur biraz hep meraklı. En ufak sorunu detayına kadar araştırmalıdır emin olmak için.

4.Zekasını Kullanabilmesi ve Çalışkan Olması
Var olan zekasını sonuna kadar kullanabilme yetisine sahiptirler ve bu zekalarını çalışkanlıkları ile geliştirirler. İkisi olmadan iyi bir bilim insanı olamazsınız.

5.Tarafsız ve Objektif Olması
En önemli özelliklerinden biride tarafsız olmaktır. Bilim insanı hipotez üretir ve onu yanlışlama yolunda ilerler yanlışlanamayan ve desteklenen hipotezler teori olurlar ve bilimsel hayatlarını böyle sürdürürler. Ne zaman başka bir bilim insanı daha gelişmiş bir hipotez geliştirip destekler ise artık yerini bu alır.

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook2Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top