Buradasınız
Ana Sayfa > Müzik > 10 MADDEDE AMY WINEHOUSE

10 MADDEDE AMY WINEHOUSE

 amy_winehouse_hot-wallpaper-1024x576

Amy Winehouse benim için önemli isimlerden birisidir.Caz ve R&B müzik türlerini Amy sayesinde  sevdim  diyebilirim. Farklı sesiyle tüm dünyanın ilgisini çekebilen bu kadının bir  benzeri maalesef ki yok.

1.14 Eylül 1983 yılında doğdu.

2.Hayata erken başladı.3 yaşında Sylvia Young tiyatro okulunda idi.

3.16 yaşında isyankar doğası kendine göstermeye başladı.İlk dövmesini yaptırdı.Uyuşturucu da kullanmaya başladı.

4.İlk albümü ‘Frank’ çıktığında henüz 20 yaşındaydı.Albümü 13’üncü sıraya kadar yükseldi.

5.Hayatını değiştiren, ona şarkılar yazdıran adam olan Blake Fielder-Civil ile tanıştı.Ona aşık oldu.Ama ilişki kısa sürdü. Fielder-Civil birkaç ay sonra onu terk etti.Her şey sanki ondan sonra başladı.Amy bütün üzüntüsünü yazdığı şarkılara yansıttı.

6.‘Back to Black’in ilk şarkısı ‘Rehab’de şöyle diyordu: Bir daha hiç içmek istemiyorum. Sadece bir arkadaşa ihtiyacım var. Beni rehabilitasyona göndermeye çalıştılar. “Hayır, hayır, hayır…” dedim.” diyordu.

7.Bu şarkı sıra dışı sözlerine rağmen Winehouse’un ilk 10’a giren ilk hiti oldu ve 57 hafta listelerde kaldı.

8.Amerikan Entertainment Weekly dergisi şöyle yorum yaptı: Bu kadın aşk hakkında şarkı söylerken her kelimesini kalbinden söylüyor.

9.2008 ortalarında ‘Back to Black’in satışı 8 milyonu buldu.

10.Son sahneye çıkışı ölümünden 3 gün önce Bromfield’da gerçekleşti. Sahnede daireler çizerek dans etti ve tek bir nota bile söylemeden kayboldu, gitti.Sahnelerden gidişi de böyle oldu.

 Bonus:

Ama bu başarı şarkıcının umurunda değildi.O eski sevgilisini unutamamıştı.Müzikteki başarılarının onun için anlamı yoktu.Sevgisiz aşksız başarı bir işe yaramıyordu.

Ayrılığın acısını yaşıyordu, kazandığı başarılar, şöhret para acısını azaltmıyordu.Hayatı kötü geçiyordu. Uyuşturucu kullanıyordu ama müzikteki başarıları artıyordu. Ödüller kazanıyordu.Onun için en büyük ödül bence beklenmedik bir şekilde Blake Fielder-Civil ile tekrar birlikte olmaya başlaması idi.Nihayetinde mutluluğu yakaladığı adamla Mayıs 2007 de Miami’de evlendi.

Fakat müzikteki başarısını evlilikte sürdüremiyordu. Kocası ile birlikte ağır uyuşturucu bağımlısı haline geldi. O yaz aşırı doz uyuşturucu yüzünden hastaneye kaldırıldı ve defalarca rehabilitasyona gitti ancak iyileşemedi.Eşi Kasım ayında tutuklandı, acılara dayanamıyordu. Konserlerini iptal etti.Kocasını unutmaya çalıştı. Kendisi gibi uyuşturucu bağımlısı müzisyen Pete Doherty ile arkadaşlık yapmaya başladı, tekrar rehabilittasyona gitti.Sosyal hayatı böyle kötü geçerken müzikteki başarıları daha da belirginleşiyordu. 5 Grammy kazandı. Bir çok insanın ulaşamayacağı bir başarıydı bu.

Eşi 2008’de 7 ay hapis cezası alıp hapse girdi. Amy onu unutamıyordu, bekleyeceğini söylüyordu.Nedense 2009’da kocasından boşandı.2-3 ilişkisi daha oldu, bunların en uzunu yönetmen Reg Traviss ile olandı.Hayatı hiç iyi değildi.Birkaç kez kamu huzurunu bozmaktan tutuklandı.Silikonları enfeksiyona neden oldu ve bu yüzden hastaneye kaldırıldı.

Ve öldüğü zaman da kalbi kırıktı.

Amy Winehouse denirse ilerde akla ne gelecek?

Ünlü bir şarkıcı, kötü bir aşk, uyuşturucu ve ölüm.

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook32Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top