Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Ağustos Böcekleri Neden Öter ?

Ağustos Böcekleri Neden Öter ?

Ağustos böcekleri en çok cırcır böcekleri ile karıştırılırlar.Çoğu zaman birbirleri yerine kullanılırlar.Ama ağustos böcekleri Hemiptera(yarım kanatlılar) takımından cırcır böcekleri ise Orthoptera(düz kanatlılar) takımındadır.

Erkek ağustos böceklerinin karınlarının altı sağlı sollu gergin bir zarla örtülüdür. Bunlar bir çift ses çıkarma organıdır.Kas yardımıyla bu zarları titreterek ses çıkarırlar. Dişilerinin ses çıkarma organı yoktur. Eş aramak için öten erkeklerin çıkardıkları bu ses çoğu zaman hayatlarına mal olur. Bu böceğin dişilerinin sağır olmadığını biliyoruz; dişilerin işitme eşikleri 30-40 desibeldir, iyi işitirler. Ağustos böceklerinin dişileri, dişi çekirgelerde olduğu gibi bir erkeği, şarkısının niceliğine ve niteliğine göre değerlendirirler; şarkısı kısa ve berbat olan erkekler reddedilirler.

Yaygın bir tür olan siyah ağustos böceği ise üç farklı ses çıkartır, ilkini bir saldırıya uğradığında, ikincisini ise eşi birleşmeye davet ettiğinde… En enerjik olan üçüncüsü ise, erkeğin, bulduğu dişiyi uyarmak için söylediği kur şarkısı.

Ağustos böceğinin ötüşü – Cicada orni

 

Kaynaklar ;

http://ilginchersey.blogcu.com/agustos-bocegi-neden-oter/7830780
http://www.bilgiustam.com/agustos-bocegi-ve-ilginc-ozellikleri
http://www.hikayeler.net/yazilar/147402/agustosbocegi-nasil-oter-/
http://tr.wikipedia.org/wiki/C%C4%B1rc%C4%B1r_b%C3%B6ce%C4%9Fi
http://tr.wikipedia.org/wiki/A%C4%9Fustos_b%C3%B6ce%C4%9Fi
http://www.diyadinnet.com/YararliBilgiler-1437&Bilgi=a%C4%9Fustos-b%C3%B6ce%C4%9Fi
http://en.wikipedia.org/wiki/Cicada_orni

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook8Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top