Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > 5 FARKLI ÜLKENİN İÇKİ KÜLTÜRÜ

5 FARKLI ÜLKENİN İÇKİ KÜLTÜRÜ

1- ALMANYA – Herkesin bildiği üzere Almanya kendine has özel birasıyla tanınmaktadır. Birçok ülkeye göre bira Almanya da daha ucuz ama daha kalitelidir. Her bölgede üretilen biranın kendine has bir tadı vardır. Bunlara en güzel örnekler; Rhine kıyılarında bulunan koyu bira dediğimiz Altbier ve Berlin’de  ahududu şurubuyla karıştırılıp üretilen, düşük alkollü ve ekşi bira olan Berliner Weibedir. Ülkede en yaygın olan bira Pale Lager, Pilsener’dir, buğday birası olarakta Weissbier’dır. Bunun yanı sıra birayı farklı tatlarla karıştırarakta tüketmektedirler.Her sene eylül, ekim ayında Almanya‘nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde  düzenlenen Octoberfest en ünlü bira festivalidir.

butun-sozluk-ayni-evde-yasasa-olabilecekler_620883

 

2-FRANSA – Fransa her ne kadar şaraplarıyla ünlü olsada en özel içkisi şampanyadır. Şampanyayı üretme hakkına sahip tek ülke Fransadır. Şampanya; hafif, köpüklü bir şaraptır. Şaraptan farklı olarak yalnızca Pinot Noir, Pinot Meunier ve Chardonnay üzümlerinden yapılmış olmasıdır. Köpüklü şaraptan farkı ise önce fıçıda, sonra şişede olmak üzere iki kez fermantasyon geçirmesidir. Şampanya içilirken ne çok sıcak, ne de aşırı soğuk olmalıdır. Şampanya geçmiş yüzyıllardan beri kutlamalarda içilen bir içki olmuştur zaten bu yüzden de kralların içkisi olarak bilinmektedir.

sampanya-patlama

 

3- İTALYA – Dünya da şarapçılık yapımı bakımından en eski ülkedir. İtalya şarap üretimi bakımından dünya da birinci sırada gelmektedir. Ürettiği şarabın önemli bir kısmınıda dünyaya ihraç etmektedir. Ülkede kişi başı 70 litrelik şarap tüketilmektedir. İtalya’nın neredeyse her yöresinde üzüm üretilmektedir. Ülkede bir milyondan fazla şaraplık üzüm bağı mevcuttur. İtalya da şaraplar kalitesine göre 4 kategoriye ayrılmaktır.

kirmizi-sarap-mnk

 

4- RUSYA – Herkesin bildiği üzere Rusya votkasıyla ünlenmiştir. Rusya da insanlar neredeyse her öğünde votka tüketmektedir. Hastlandıkların da bile voktayı baharatlarla karıştırarak içmektedirler. Mesela öksürüğün kesin çözümü onlar için karabiberle votkadır. Votka, birden çok kez rektefiye edilmiş aktif kömürden süzülmüş ve içilebilecek seviyeye gelene kadar  sulandırılımış saf alkoldür. Bu nedenle özel tat ve kokusu yoktur ve renksizdir. En popüler votkası Russian Standart tır.

russianstandard

 

5- MEKSİKA– Ülke Tekilası ile ünlenmişti. Tekila ismni Jalisco eyaletine bağlı bir kasaba olan Tequila’dan almaktadır. Aztekler 2000 yıl önce agave bitkisinin özsuyundan ürettikleri içkiye “Octilli Poliqhui” adını vermiştir. Kutsal kabul ettikleri bu içkiyi Büyük Maya Tanrısı Olmeca’ya adamışlardır. Olmeca isimli tekila markasının adı da burdan gelmektedir. Beyaz renk tekila; limon ve tuz ile sarı renk tekila; tarçın ve portakal ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

77

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook1Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top