Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > 2016 Rio Yaz Olimpiyatlarında Türkiye Değerlendirmesi

2016 Rio Yaz Olimpiyatlarında Türkiye Değerlendirmesi

Geçtiğimiz hafta bir yaz olimpiyatlarının daha sonuna geldik. Peki bu sene Brezilya’nın Rio kentinde düzenlenen olimpiyatlarda ülkemiz sporcuları neler yaptı ?

Sporcu katılım ve madalya sayısına baktığımızda aslında başarısız gibi görünen 23.kez katıldığımız olimpiyat oyunlarında; 1948 Londra’da 12, 2004 Atina’da 10 ve 1960 Roma olimpiyatlarında 9 madalya kazanan Türkiye milli takımımız, 2016 yaz olimpiyatlarında madalya sayısı olarak 2008 Pekin olimpiyatları ile birlikte 4.sırada yer aldı.

103 sporcuyla katıldığımız turnuvada Türkiye 1 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalya aldı. Madalyaların 5’i  ata sporumuz olan güreşten geldi. Tek altın madalyanın sahibi Erkekler Serbest 125 Kg güreş dalında Taha Akgül‘den geldi. Kariyerinde 3 Avrupa, 2 Dünya şampiyonluğu bulunan Taha, Rio’da kendisine duyulan güveni boşa çıkarmayarak altın madalyaya uzandı. Güreş dalında bir diğer altın madalya umudumuz Rıza Kayaalp Erkekler grekoromen 130 kg finalinde rakibine yenilerek gümüş madalyada kaldı. Erkekler serbest 86 kg dalında geçen sene Avrupa 2.si olan temsilcimiz Selim Yaşar Rio Olimpiyatlarında da aynı başarıyı tekrarlayarak gümüş madalya aldı. Erkekler grekoromen 98 kg‘da güreşcimiz Cenk İldem ve Erkekler serbest 74 kg‘da güreşcimiz Soner Demirtaş bronz madalya aldı.

Atletizm dalında tek madalyamız olan bronz madalya 400m engelli kategorisinde Küba asıllı milli atletimiz Yasmani Copello Escobar‘dan geldi. Yasmani Copello bu madalya ile Türkiye’nin olimpiyat tarihinde erkeklerde pist madalyası alan ilk atlet olarak tarihe geçti. Escobar bu yıl Amsterdam’da yapılan Avrupa Şampiyonasında  48.42‘lik derecesiyle altın madalyanın sahibi olmuştu.

Halter dalında tek madalyamız Türkmen asıllı milli haltercimiz Daniyar Ismayilov‘dan geldi. Erkekler 69 kg kategorisinde gümüş madalya kazanan haltercimiz geçen sene Avrupa Halter Şampiyonasında 3.olmuştu.

Teakwando dalında Kadınlar 67 kg kategorisinde Nur Tatar bronz madalya alarak Türkiye adına bu yıl yapılan olimpiyatlarda madalya alan tek kadın sporcumuz olarak bizleri gururlandırdı. Yine Teakwando dalında geçen olimpiyatlarda altın madalya kazanan Servet Tazegül ne yazık ki ilk turda elenerek turnuvayı madalyasız tamamladı.

Turnuva’da bir diğer dikkat çeken genç sporcularımızdan Okçuluk Klasik Yay‘da 17 yaşındaki Mete Gazoz ve Cimnastik dalında 17 yaşındaki Tutya Yılmaz yaşları genç olmasına rağmen gelecek için umut veren performans sergilediler.

2020 Yaz Olimpiyatları Japonya’nın Tokyo kentinde yapılacak olup, katılacak tüm sporcularımıza şimdiden başarılar diliyoruz.

Paylaşmak mı istedin?Share on Facebook2Tweet about this on Twitter

Yorumun Varsa Sessiz Kalma

Top